Dropbox bir süredir kullandığım ve hayatımı kolaylaştıran çok kullanışlı bir servis. Bu servisi kullanarak dosyalarınızı bulut üzerinde saklayabiliyorsunuz. Dropbox‘a Ev bilgisiayarınızdan gönderdiğiniz bir dosyaya anında akıllı mobil cihazlarınızdan ve diğer tüm bilgisayarlarınızdan erişebiliyorsunuz. Hatta bunun için bir yazılım bile kurmanıza gerek yok.

Eğer sizde -benim gibi- dosyalarınıza birden fazla cihazı üzerinden ulaşmak isteyenlerdenseniz Dropbox tam size göre.

Peki güvenlik dediğinizi duyar gibiyim. Eğer Dropbox‘un masaüstü yazılımını kullanıyorsanız verileriniz gönderilmeden önce şifreleniyor. Bu şekilde herhangi bir veri hırsızlığının önüne geçmiş oluyorsunuz. Ayrıca sunucularla bağlantıda SSL ile şifreleniyor. Böylece yemede yanında yat moduna giriyor.

Dropbox ile başkaları ile dosyalarınızı veya klasörlerinizi paylaşabilirsiniz. İş arkadaşınız ile bir dosya paylaşmak için usb-flash-drive kullanmaktan -benim gibi- bıktıysanız Dropbox tam sizlik diyebilirim.

Not: Bu makaledeki tüm Dropbox bağlantıları referaldir. :) Referansınızla kayıt olan her bir üye için 500MB ek alan kazanıyorsunuz. Yani üye olurken yukarıdaki bağlantıları kullanırsanız sevinirim. ;)